سبوسدار

مصرف نان سبوس‌ دار موجب تمرکز و دقت‌ عمل می‌شود

در مقالات قبلی تنور خاصیت ها و ویژگی های مصرف نان سبوس دار را جهت کاهش خطر سکته قلبی و دیابت و همچنین زیاد شدن عمر و کاهش چربی های شکم بررسی کردیم و در این مقاله تاثیر مصرف نان سبوس دار بر روی حافظه و تمرکز و دقت عمل را بررسی خواهیم کرد.

گلزار مولایی(کارشناس تغذیه) در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در نان سبوس‌ دار به طور میانگین دو برابر ویتامین، مواد معدنی و مواد فیبری نسبت به نان سفید وجود دارد که این مزیت برای رفع گرفتگی روده و یبوست موثر است.

وی با بیان اینکه این مواد جزء مواد غذایی مطلوب باکتری‌های روده هستند که علیه امراض میکروبی روده اقدام می‌کنند و سیستم ایمنی بدن را فعال می‌کند، تصریح کرد: مواد فیبری موجود در نان سبوس‌ دار، کلسترول و مواد سمی حاصل از تجزیه مواد غذایی را جذب کرده و از روده دفع می‌کنند.

مشاور تغذیه تصریح کرد: منیزیم موجود در نان موجب تقویت ماهیچه‌های روده می‌شود و از دردهای ماهیچه‌ای جلوگیری می‌کند.

مولایی ادامه داد: علت علاقه به مصرف نان سبوس‌ دار در میان افرادی که غالباً کار فکری می‌کنند به این دلیل است که ویتامین b2 و نیاسین موجود در نان سبوس‌دار باعث تمرکز و دقت عمل شده و شادابی و خوشحالی را در انسان به وجود می‌آورد و استفاده از نان سبوس‌دار برای کودکان مخصوصآ در دورانی که سلول‌های عصبی در حال رشد هستند بسیار مفید است چرا که آهن موجود در آن سبب باهوشی و رفتار خوب کودکان می‌شود.

مشاور تغذیه بیمارستان آیت‌الله طالقانی ایلام توصیه کرد: بهتر است از نان سبوس‌دار که با خمیر ترش تهیه می‌شوند، استفاده کنند چون آرد سبوس‌دار دارای ماده‌ای است بنام «فی‌تین» که مواد معدنی مثل آهن، منیزیم و یا کلسیم را جذب کرده و مانع استفاده بدن از آنها می‌شود.

مولایی با بیان اینکه نانوایی‌ها برای تهیه سریع نان از خمیر مایه و جوش شیرین استفاده می‌کنند و همین عمل مانع تجزیه فی‌تین و در نتیجه مانع جذب آهن، منیزیم و کلسیم می‌شود، خاطرنشان کرد: استفاده از جوش‌شیرین در تهیه نان نانوایی‌ها، بدن انسان بخصوص مردان را با کمبود آهن روبرو می‌کند.

مطالب مرتبط:

 

منابع: isna.ir,salamatnews.com


برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

دسته بندی: دانستنی ها
تاریخ: ۱۴ دی ۱۳۹۵

اشتراک گذاری

1 دیدگاه

جاویدی
جاویدی ۱۳۹۵/۱۰/۱۴

مطالبتون واقعا عالیه و بهتون تبریک میگم!


لطفا نظر خود را درج نمایید

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه